Site Loader
Teklif Al / Get an offer
6523 sokak 32-CB AVM Giriş Mavişehir - Karşıyaka - İZMİR

Müşteriler, bir işi canlı tutan şeydir. Yalnızca var olan müşteri tabanınızı korumak yeterli değildir; yeni müşteriler de kazanmanız gerekir. Akıllı bir işletme daima müşteri tabanını genişletmek ister. Bu, mevcut müşterilerle iletişimde kalırken yeni insanlarla iletişim kurmak ve onlara ulaşmak demektir. Ancak, bunu yaratıcı bir şekilde yapmanız gerekir. Bununla birlikte, müşterilerinizle daha derin bir kişisel seviyede bağlantı kurmak daha iyi sonuçlar verecektir. Böylece müşteriler daha mutlu olacak ve işletmeniz daha çok büyüyecek.
Bu makale, müşterilerle nasıl bağlantı kuracağınız ve müşteri tabanınızı, doğal ve başarılı bir şekilde nasıl geliştireceğiniz konusunda sizi yönlendirecektir.

Müşteri Bilgileri
Tüm müşterileriniz aynı değildir, bu yüzden onlara aynı şekilde davranamazsınız. Farklı demografikler, pazarlamaya farklı şekillerde yanıt verir. Bir gruba hitap eden, diğerine hitap etmeyebilir. Tüm müşterilerinizi birlikte gruplamak yerine, onları daha küçük gruplara ayırın. Müşterilerinizi ve pazarınızı ayırmak için yaş, cinsiyet, gelir, konum ve daha fazlası gibi firmografik verileri kullanın. Bu bilgiyi birkaç farklı yolla toplayabilirsiniz. Müşterilere bir anket gönderebilir, pazar araştırması yapabilir, müşteri geri bildirimlerini dinleyebilir veya Google Analytics‘ten veri toplayabilirsiniz.

Haberdar Etmek
Müşterilerinizi markanız ve ürünlerinizden haberdar etmek önemli. Müşterilerin sizi unutmasını istemezsiniz. Unutulmuş bir işletme para kazanmaz, bu yüzden insanları haberdar edin. E-postalar, haber bültenleri, push bildirimleri ve sosyal medya bağlantı kurmanın birçok yolu. Müşterilerin şirketinizin farkında olmalarını sağlamak, satın alma olasılıklarının daha yüksek olacağı anlamına gelir; bu nedenle müşterilerinizi bilgilendirin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müşteri Hizmetleri
Müşteri hizmetleri başarılı bir işin temelidir. İyi müşteri hizmeti, müşteri tabanınızı korumanıza ve büyütmenize yardımcı olur. Müşterilere iyi davranmak, tekrar size ihtiyaçları olduklarında geri dönmelerine yardımcı olur. Şirketinizin iyi hizmeti verdiği yayılırsa ve mevcut müşteriler arkadaşlarına deneyimlerini anlatırsa, yeni müşteriler gelecektir. Müşterilerinize iyi davranın, işletmeniz olumlu sonuçlar görecektir.
Görev zor gözükse de, iyi müşteri hizmeti sunmaktan korkmamalısınız. Bunu bir kez hallettikten sonra, sorunların çoğu çözlücektir. Örneğin, müşteri sorularını hızlı bir şekilde cevaplayarak, her müşteri için fazladan zaman ayırarak, hatalarınızı hemen düzelterek, müşterilerinizi mutlu ve memnun tutun; böylece yeni iş yapma fırsatlarıyla sizi ödüllendirecektir.
Kendinizi boğulmuş hissediyorsanız ve iyi müşteri hizmetini kendi başınıza sağlamak için yeterli zamanınız yoksa, Hazır ofis hizmetlerinden faydalanmayı düşünün, yükünüz hafifleyecektir.
Ayrıca, sektörünüze bağlı olarak, sektörünüze özgü müşteri hizmeti sunmanın alternatif yolları olabilir. Örneğin, e-ticaret sektöründe müşteri memnuniyeti yüksek olan kargo firmalarıyla çalışın.

Müşteri Geribildirimi
Müşteri eleştirileri inanılmaz derecede değerli. Bir müşteri eleştiri yazıyorsa, insanların görmesini, sadece diğer müşterileri değil, şirketi de bilgilendirmesini ister. Şirketiniz için bir rapor,analiz görevi gördüklerinden bu incelemelere değer verin.
Güzel eleştiriler alıyorsanız, ne yaptığınızı biliyorsunuzdur. Müşterilerinize ne söyleyeceklerini önemsemediğinizi gösterdiği için, teşekkür etmeye zaman ayırdığınızdan emin olun. Müşterileri sosyal medyada, inceleme sitelerinde ve e-postalarda yanıtlamak için zaman ayırın. Müşterilerin mmnuniyetini sağlamak için satın alma işlemlerinden gereksiz adımları atın. İnceleme sitelerine bakın ve müşterilerin ne diyeceğini öğrenmek için kendi site incelemelerinizi değerlendirin. Bazen müşterilerinizin asla düşünemeyeceğiniz harika fikirleri olur ve işinizi büyük ölçüde iyileştirir.
Yorum yıldızları azsa, nedenini öğrenin. Kötü değerlendirmeleri bir öğrenme fırsatı olarak kullanın. Kötü yorumlar bırakan ve durumu düzeltmeye çalışan kullanıcılara ulaşın. Kızgın bir müşteriyi mutlu bir müşteriye dönüştürmek için bir hediye verebilir veya tebrikler dileyebilirisiniz. Müşteriniz için zaman ayırmak olumlu sonuçlar verecektir.
Bir müşteri tabanına sahip olmak ve büyümek çok önemlidir. Müşteriler olmadan, işiniz başarısız olur. Müşterileri tanımak için zaman ayırın. Müşterilerinizi ne sevdiklerini, nerede yaşadıklarını, yaşlarını ve daha fazlasını nasıl pazarlayacağınızı öğrenin. Şirketinizin unutulmamasını sağlamak için müşterilerinizi güncel tutun. Bunu yapmanın kolay bir yolu, markanızı akıllarında en önde tutmak için müşterilerinize bir bülten göndermektir. Müşteri incelemelerini ciddiye alın. Yorumlar çok bilgilendiricidir ve müşterilerinizle konuşmanın iyi bir yoludur. Yorumlara cevap verin ve olumsuz durumları çözmeye çalışın.

Post Author: İsmail Aydemir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir